Jaunumi
D. Brila

Turpinot iepazīt Ieslodzījuma vietu pārvaldes (turpmāk- Pārvaldes) brīvprātīgos, iztaujājām Dainu Brilu. Viņa ir latviešu valodas skolotāja nelielā privātā mācību centrā. Ikdienas darbs saistīts ar latviešu valodas pasniegšanu dažādu Latvijā mītošu tautību cilvēkiem. Taču tagad Daina ir arī Pārvaldes brīvprātīgā un vada latviešu valodas nodarbības Rīgas Centrālcietumā. Pēc sarunas ar Dainu ir sajūta, ka brīvprātīgais darbs ir Dainas misija - viņa tajā saredz krietnu vērtību.

Vaicājām, kā nonāca pie lēmuma kļūt par brīvprātīgo - Rīgas Centrālcietumā - Daina stāsta:

"Vēl pirms kovida es biju brīvprātīgā vienā sabiedriskā organizācijā un mēs regulāri apmeklējām slimniekus Latvijas Onkoloģijas centrā. Kovida laikā es kā brīvprātīgā pastaidzināju suņus dzīvnieku patversmē. Kad šoruden ieraudzīju sludinājumu, ka Ieslodzījuma vietu pārvalde meklē brīvprātīgos, uzreiz piezvanīju. Piedāvāju pavisam vienkāršu lietu – mācīt latviešu valodu, jo esmu latviešu valodas skolotāja nelielā privātā mācību centrā. – O, mums tādi cilvēki ir ļoti vajadzīgi!, bija atbilde. Pēc tam bija apmācības un līguma noslēgšana. Tad izveidojām grafiku, uzrakstīju ienesamo mantu sarakstu – grāmatas, piezīmju klades utt., līdz pat sīkumiem. Tagad es reizi nedēļā dodos uz Rīgas Centrālcietumu. Mācību grupā ir desmit vīrieši vecumā no apmēram trīsdesmit līdz pat sešdesmit gadiem. Viņi visi brīvprātīgi pieteicās mācīties latviešu valodu. Pierakstu klades iedeva cietums, mācību grāmatas nopirka tuvinieki. Izdales materiālus var nokopēt cietumā uz vietas. Cītīgi mācāmies!"

Kādēļ cietumā ir svarīgs brīvprātīgo darbs?

"Lieta tāda, ka piespiedu izolācijas apstākļos – ne tikai cietumā, bet arī sociālās aprūpes centros (veco ļaužu pansionātos), bērnunamos un līdzīgās iestādēs cilvēkiem ir ļoti maz jaunu iespaidu. Bet, lai smadzenes normāli strādātu,  tām vajadzīgi jauni iespaidi, jauna informācija! Vēl lielāks efekts ir tad, ja jārisina jauni uzdevumi, jāapgūst kaut kas jauns! Tāpēc, lai ieslodzītie sevi psihiski un psiholoģiski saglabātu, ļoti vēlamas ir dažādas nodarbības. Ideāli, ja šīs prasmes būs nepieciešamas dzīvē pēc atbrīvošanās. Un te brīvprātīgajiem ir plašs darba lauks."

Mācību stunda

Kādi cilvēki var kļūt par brīvprātīgajiem?

"Teorētiski par brīvprātīgo var kļūt jebkurš pilngadīgs cilvēks. Vēlamas ir tādas īpašības kā zināma stresa  noturība, prasme strādāt ar dažādiem cilvēkiem, prasme strādāt ar grupu. Pieredze rāda, ka no rudenī uzņemtajiem brīvprātīgajiem cietumos tagad strādā tie, kuri atnāca ar savu konkrētu piedāvājumu – zināja, ko un kā darīs. Variantu ir ļoti daudz – piemēram, var atnākt puisis  vai meitene ar ģitāru (vai kungs vai dāma ar ģitāru) un mācīt jaunas dziesmas. Centrālcietuma zālē ir arī klavieres. Svešvalodu nodarbības – angļu, vācu vai jebkura cita. Zīmēšanas pulciņš. Grāmatu draugu klubiņš – izlasām kādu stāstu (tos var visiem sakopēt) un apspriežam. Teātra pulciņš.  Deju stundas. Vingrošana, pilates, utt. Viens puisis Centrālcietumā jau vada meditācijas nodarbības. Centrālcietumā ir vairākas nodarbību telpas – mācību klase, lielā zāle ar skatuvi un sporta zāle."

Daina atzīst, ka jūt kolēģu atbalstu, viss esot izrādījies daudz labāk, nekā pati bija iedomājusies - grupā visi ir pieklājīgi un čakli. Ir vairāki cilvēki ar augstāko izglītību. Viņas pamatdarba kolēģes un direktore brīvprātīgo darbu atbalsta. Dainai pašai ir interesanti, ir gūti ļoti daudz jauni iespaidi.

Kļūsti par iedvesmu sev pašam un apkārtējiem - piesakies brīvprātīgo apmācībām vēl līdz 15.aprīlim, aizpildot pieteikumu https://www.ievp.gov.lv/lv/brivpratigais-darbs