2024.gads Eiropas Sociālā fonda plus projektā “Drošība: atbildīga resocializācija ieslodzītajiem” noslēdzies pārsniedzot iznākuma rādītāju starpposma vērtību. Ja specifisku atbalstu bija paredzēts sniegt 300 ieslodzītajiem, viņu ģimenes locekļiem un atbalsta personām, tad faktiski sasniegtais rādītājs ir 580 dažādas personas.
Veicinot datos balstītu soda izpildi, 2024.gadā norisinājās notiesāto noziedzīgas uzvedības risku diagnostikas instrumenta pilnveide, kuras mērķis ir pārliecināties par tā prognozētspēju, paredzot atkārtota nozieguma iespējamību. Instrumenta uzdevums ir konstatēt rīcības virzienus, kuros veicami ieguldījumi katra notiesātā noziedzīgas uzvedības risku mazināšanai, kā arī pārliecināties vai veiktie ieguldījumi ļāvuši samazināt atkārtota nozieguma risku pēc notiesātā atbrīvošanas no soda ieciešanas.
Tā kā būtiskākie ieguldījumi risku mazināšanā un pozitīvās notiesāto uzvedības pārmaiņās saistīti ar resocializācijas programmām, veicot pilnveidojumus tika celta to efektivitāte. Tostarp tika pilnveidota vērtībizglītības programma “Es un citi” un programma stresa mazināšanai. 2025.gadā tiks pilnveidota programma vecāku prasmju apguvei, programma, kas notiesātajiem palīdz pārvarēt vielu atkarību, kā arī citas. Bez jau minētā, izpētīta arī vajadzība pēc jaunām, papildu programmām – īpaši jāatzīmē konstatētā nepieciešamība pievērsties ar radikalizācijas risku mazināšanu saistītas programmas izstrādei.
Atšķirībā no agrāk īstenotiem līdzīgiem projektiem, šajā īpašs akcents pievērsts specifiskām ieslodzīto mērķgrupām. Tādēļ intervences fokusā nonākušas personas ar garīgiem traucējumiem – par pirmajiem tām adresētajiem pasākumiem kļuvusi veselības vingrošana. Papildus jāatzīmē pozitīvs izrāviens Iļģuciema cietuma Mātes un bērnu nodaļā izvietoto bērnu attīstībā – tāpat kā ikvienam Latvijas bērnam, arī šiem bērniem jau 2025.gada 1.ceturksnī būs iespēja regulāri apmeklēt pirmsskolas izglītības programmu pirmsskolas izglītības iestādē ārpus ieslodzījuma vietas. Savukārt lai specifiskām ieslodzīto mērķgrupām sniegtais atbalsts būtu maksimāli efektīvs, uzsākts pētījums kura rezultātā tiks gūtas vadlīnijas turpmākajiem soļiem.
Projekta uzmanībai secen nav gājuši arī personāla attīstības jautājumi – jo resocializācijas kvalitāte un ar to saistītā drošība tieši saistīta ar personāla profesionālajām kvalitātēm. Tā, piemēram, projekta ietvaros uzsākts profesionālais atbalsts personālam – supervīzijas. Taču kopumā 2024.gads projektā bija sagatavošanās gads saturiski dziļākiem, plašākiem un uz inovācijām vairāk vērstiem pasākumiem 2025. un turpmākajos gados.