2024.gada 6.decembrī Tieslietu ministrijas Dzintara zālē norisinājās konference "Brīvprātīgais darbs: ieguvums sev un sabiedrībai", kas veltīta brīvprātīgā darba aktualitātēm Ieslodzījuma vietu pārvaldē (turpmāk – Pārvalde) un brīvprātīgā darba jomas norisēm Latvijā kopumā. Bez tam, konferencē ar diskusijas palīdzību tika skaidrotas potenciālās iespējās ciešākai sadarbībai starp Pārvaldi, Valsts probācijas dienestu un pašvaldībām no dažādiem reģioniem, tādējādi veicinot brīvprātīgo piesaisti un darba organizēšanu ieslodzījuma vietās, kuras atrodas ārpus Rīgas.
Konferenci svinīgi atklāja Pārvaldes priekšnieka vietnieks ģenerālis Māris Stivrenieks, uzsverot brīvprātīgo lomu ieslodzīto resocializācijas procesā, vienlaikus norāda uz izmaiņām un uzlabojumiem, kas veikti Pārvaldē, piemēram, ieviešot brīvprātīgā darba sistēmu. Brīvprātīgie ir nozīmīgs atbalsts arī ieslodzījuma vietās strādājošajam personālam, kas ik dienu veic atbildīgu darbu ar ieslodzītajiem.
Labklājības ministrijas Darba tirgus politikas departamenta direktors Imants Lipskis izklāstīja par brīvprātīgā darba nākotnes perspektīvām un vīziju tā attīstībai Latvijā, savukārt Pārvaldes centrālā aparāta Resocializācijas daļas vecākā inspektore leitnante Lāsma Kokoreviča sniedza ieskatu par brīvprātīgā darba norisēm Pārvaldē, dažādām brīvprātīgā darba jomām un iesaistes iespējām, vienlaikus aktualizējot, ko Pārvalde nodrošina brīvprātīgā darba veicējiem. Pašlaik ieslodzījuma vietās aktīvi darbojas 53 brīvprātīgie, taču pēc notikušajām apmācībām, kuru laikā apmācīti 80 brīvprātīgie, gaidāms, ka skaits pieaugs. 2024.gadā organizēti 324 pasākumi, kuru laikā iesaistījušies apmēram 3000 ieslodzīto. Tam sekoja Valsts probācijas dienesta Izlīguma un sabiedrības līdzdalības koordinēšanas departamenta vadītājas Diānas Ziediņas stāsts par brīvprātīgā darba spēks un sabiedrības atbalsts probācijas klientiem.
Konferencē bija iespēja ieklausīties dažādākajos brīvprātīgo pieredzes stāstos, starp tiem, NVO Bona Fide Latvia vadītāja Lolita Terēze Nicmane ar prezentāciju "No cietuma brīvībā: atbalsta sistēmas nozīme jauniešu dzīvē"; Biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” pārstāve, psiholoģe Egita Limane dalījās ar pieredzi par brīvprātīgo darbu ieslodzījuma vietās. Visbeidzot ar pieredzes stāstu dalījās Pārvaldes brīvprātīgā sertificēta mediatore un komunikācijas speciāliste Kristīne Rožkalne par komunikācijas prasmju un ģimenes saišu stiprināšanas lomu ieslodzīto dzīvēs.
Konferences otrajā daļā klausījāmies diskusiju starp sešu pašvaldību pārstāvēm – Rīgas, Olaines, Jelgavas novada, Jēkabpils, Liepājas un Ventspils. Pārstāves dalījās ar pieredzi par to, kā līdz šim noritējusi brīvprātīgā darba organizēšana pašvaldības ietvaros, vai ir bijusi sadarbība ar Pārvaldi brīvprātīgā darba jomā. Tāpat kopīgi meklējām atbildes uz jautājumiem:
- Kas mums kā iestādēm, organizācijām un indivīdiem ir jādara, lai popularizētu brīvprātīgo darbu un celtu tā prestižu ne tikai jauniešu vidū, bet dažādās vecuma grupās?
- Kas mums ir jādara, lai atbalstītu brīvprātīgā darba norisi, lai rezultātā tas sekmētu sabiedrības saliedētību, iesaisti sociālajos procesos un stiprinātu mūs kā nāciju?
- Kādas ir brīvprātīgā darba perspektīvas nākotnē Latvijā?
Diskusiju moderēja Pārvaldes Eiropas Sociālā fonda Plus projekta “Drošība: atbildīga resocializācija ieslodzītajiem (DARI)” vadītājs Māris Luste.
Pārvalde augstu novērtē brīvprātīgā darba veicēju ieguldījumu ieslodzīto resocializācijas procesā un sabiedrības drošības veicināšanā, kā arī izsaka pateicību konferences apmeklētājiem par izrādīto interesi.
Konferenci organizēja Tieslietu ministrija sadarbībā ar Ieslodzījuma vietu pārvaldi un ESF+ projektu “Drošība: atbildīga resocializācija ieslodzītajiem (DARI)”.
Ar informāciju par brīvprātīgo darbu ieslodzījuma vietās vari iepazīties: https://www.ievp.gov.lv/lv/brivpratigais-darbs