Jaunumi
kopbilde

Ieslodzījuma vietu pārvaldes Centrālā aparāta Resocializācijas daļas vecākā inspektore, leitnante Lāsma Kokoreviča un brīvprātīgais šaha treneris, projekta “Chess for Freedom” jeb “Šahs brīvībai” dzinējspēks Sergejs Kļimakovs pārstāvēja Latviju starptautiskā konferencē “II Chess for Freedom Conference” Punē, Indijā, lai dalītos ar Latvijas pieredzi šajā projektā.

Ieslodzījuma vietu pārvaldes Jelgavas cietuma, Iļģuciema cietuma un Rīgas Centrālcietuma komandas pārstāvēja valsti 2023. gada trešajā Starpkontinentālajā tiešsaistes šaha turnīrā ieslodzītajiem un guva lieliskus rezultātus starp 50 valstīm un 118 komandām iegūtsot 18. vietu. Jelgavas komandai šis bija jau otrais turnīrs, kas pēc liela brīvprātīgā šaha trenera Sergeja Kļimakova un visas šaha komandas ieguldītā darba vainagojās ar panākumiem.

Konferencē klātienē piedalījās Indijas, ASV, Mongolijas, Gruzijas, Lielbritānijas, Nīderlandes, Šveices, Kenijas, Nīderlandes, Serbijas, Malavi, Ganas, Meksikas, Vācijas delegācijas, kuru starpā bija kā ieslodzījuma vietu amatpersonas, tā brīvprātīgie, šaha treneri un projektu vadītāji, nevalstiskās organizācijas, kā arī bijušie ieslodzītie, šaha federācijas un Starptautiskā šaha Federācija (turpmāk - FIDE), kas ir “Chess for Freedom” jeb “Šahs brīvībai” iniciators un virzītājspēks.

Konferences saturs bagātīgi atklāja šaha pozitīvo ietekmi uz ieslodzīto personu rehabilitāciju kā atrodoties ieslodzījuma vietā, tā atgriežoties sabiedrībā. Šīs atziņas tika pamatotas ne tikai ar nacionāla līmeņa pieredzes stāstiem, bet pētījumiem, statistiku, treneru atziņām kā arī ar bijušo ieslodzīto personīgiem pieredzes stāstiem, kas tieši atspoguļoja šaha pozitīvo ietekmi uz indivīdu, lai atgrieztos sabiedrībā kā vērtīgs, mērķtiecīgs, motivēts un atbildīgs sabiedrības loceklis.

Starp lekcijām, darbnīcām un prezentācijām, ievērojama bija trīs paneļdiskusiju sadaļa, kur vienā no tām pieredzē dalījās bijušie ieslodzītie no ASV, Malavi un Indijas, otrā tikās augsta ranga ieslodzījuma vietu amatpersonas no Indijas, Meksikas, Mongolijas, Kenijas un ASV, bet noslēdzošā tika veltīta īpaši jauniešu šaha pieredzei ieslodzījuma vietās, kur tikās Serbijas, Ganas, Indijas un Gruzijas pārstāvji.

Īpašā apbalvošanas ceremonijā Latvijas Ieslodzījuma vietu pārvalde bija viena no piecām ieslodzījuma vietu sistēmām, kas saņēma augstu apbalvojumu par ieguldījumu projekta “Chess for Freedom” no FIDE. Izsakām lielu pateicību FIDE par augsto novērtēumu. Latvijai kā mazai valstij globālā kontekstā šāda veida novērtējums ir liels gods. Īpaša pateicība Danai Reizniecei-Ozolai par nenogurstošu atbalstu projekta ieviešanā ieslodzījuma vietās Latvijā un ieguldīto brīvprātīgo darbu kā šaha prasmju attīstīšanā, tā arī par iedvesmu tiekties uz jauniem panākumiem kā ieslodzītajiem tā nodarbinātajiem.

Latvijas sasniegumi starpkontinentālajā tiesšaistes šaha turnīrā 2022.-2023. gadā nebūtu iespējami bez regulārām nodarbībām, par kurām esam pateicīgi šaha profesionālim, Ieslodzījuma vietu pārvaldes brīvprātīgajam Sergejam Kļimakovam, kas katru nedēļu jau vairāk nekā pusotru gadu apmeklē ieslodzījuma vietas, lai gatavotu komandas turnīram. Sergeja ieguldījums ir nenovērtējams. Dalība šada mēroga pasaules konferencēs, iegūtā pieredze, zināšanas un kontaktpersonas paver jaunus apvāršņus jauniem sasniegumiem nākotnē. Jāmin, ka Sergejs ir viens no dažiem pasaulē, kas konferencē saņēma FIDE apbalvojumu par ieguldījumu projektā.

Sergejs min: "Indijas "Chess for freedom" konference uz visiem laikiem paliks manā (un esmu pārliecināts, ne tikai manā) sirdī. Ar indiešu viesmīlību, kas šo vārdu pacēla absolūti jaunās virsotnēs, ar lielisko organizāciju un interesantām sarunām un diskusijām, kas bija konferences dienas kārtībā un arī ārpus tās, ar absolūtu haosu, kas valda Indijas ceļos un liek brīnīties, kā ceļu satiksme te vispār funkcionē un ar Mahatmas Gandi kameru Pūnes cietumā, kas ļāva pieskarties lielas valsts lielai vēsturei, kas ir ārpus parasta cilvēka redzesloka. Fakts, kuru man vēl vajadzēs kādu laiku aptvert - Indijā "Chess for freedom" projektā piedalās lielmeistari un lekcijas notiek 5 reizes nedēļā 4 stundas dienā. Iespaidīgi, mums ir ko ņemt par piemēru!"

Klimakovs