Otrdien, 13. jūnijā, tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere atklāja un ievadrunas teica Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks Dmitrijs Kaļins un Valsts probācijas dienesta vadītājs Imants Jurevičius starptautiskajā konferencē “Sods: Motivācija izpildīt. Motivācija izciest”.
Konferencē no dažādiem aspektiem tika apskatīta un izvērtēta motivācijas loma soda izpildes procesā.
Tās dalībnieki un eksperti divu dienu garumā diskutēja gan par soda izpildes iestāžu personālam pieejamajiem instrumentiem ieslodzīto motivēšanai, gan par personāla motivāciju motivēt viņu pārraudzībā nonākušos, jo īpaši tos ieslodzītos, kuri nav noskaņoti uz pozitīvām pārmaiņām.
Konferencē plaši tika pārstāvēti gan pašmāju eksperti, gan ārzemju vieslektori no Norvēģijas un Apvienotās Karalistes. Aija Strazda Latvijas Sarkanā krusta projektu vadītāja dalījās ar nevalstiskās organizācijas pieredzi motivējot sociālās atstumtības un diskriminācijas riskam pakļautus iedzīvotājus, Krista Skara Valsts probācijas dienesta Probācijas programmu nodaļas vadītāja pievērsās tēmai par sevis motivēšanu, toties Ieslodzījuma vietu brīvprātīgā darba veicēji dalījās pieredzē par sabiedrības motivēšanu darbam ar ieslodzītajiem un bijušajiem ieslodzītajiem un citiem likumpārkāpējiem.
Kristians Mjolands, asociētais profesors socioloģijā, no Agderas universitātes, Norvēģijā, skaidroja bāzes teoriju par likumpārkāpēju rehabilitāciju godīgai un labai dzīvei, bet Neals Hazels Kriminoloģijas un krimināltiesību zinātnes profesors, no Salfordas universitātes Apvienotajā karalistē, diskutēja par barjerām un pretestībam un kā vislabāk nodemonstrēt notiesātajiem, ka soda izpildes institūciju intervence un atbalsts darbojas viņu ilgtermiņa interesēs?
Atsevišķa tematiskā sadaļa tika paredzēta sabiedrības iesaistei šajos procesos.
Konferencē tāpat piedalījās arī IeVP centrālā aparāta darbinieki, ESF projekta vadošie pētnieki, Latvijas ieslodzījuma vietu vadītāji, resocializācijas nodaļu pārstāvji, psihologi un sociālie darbinieki, kā arī brīvprātīgā darba veicēji.
Konference tapa Ieslodzījuma vietu pārvaldes Eiropas Sociālā fonda projekta
“Resocializācijas sistēmas efektivitātes paaugstināšana” (ID Nr.:9.1.3.0/16/I/001) ietvaros.